Nice Gezilecek Yerler

Güneşli havası ve çarpıcı sahil manzarası ile bu güzel şehir ziyaretçilerini büyüleyebilir. Baie des Anges’in sularıyla çevrili ve Alp Dağları’yla korunan Nice yıl boyunca ılıman bir iklime sahiptir. Kent 1820’lerde İngilizler tarafından kışlık tatil yeri olarak keşfedilmiş olup bugün hala popüler bir tatil beldesi olarak şöhretini sürdürmektedir. Fransız Rivierası’nın merkezi olarak kabul edilen Nice göz kamaştırıcı Cote d’Azur sahil şeridini keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktası olarak kabul edilir. Nice yaşamanın, doğanın ve denizin tadını çıkarmak için ideal bir yerdir. Şehir özellikle Eski Kent’te görülen ayırıcı bir İtalyan karakterine sahiptir. Arnavut kaldırımlı sokaklarda gezinmek, meşhur Promenade des Anglais’i dolaşmak Nice’in güzelliğini, kültürünü ve ambiyansını yaşamak için sahip olduğunuz alternatiflerden sadece birkaçıdır.

Vielle Ville (Eski Nice)

Arnavut kaldırımlı ve dar geçitli sokaklarıyla Nice’in eski yerleşim bölgesi İtalya’yı andıran bir havaya sahiptir. “Babazouk” olarak da bilinen bölge geniş bulvarlarla çevrelenmiştir. Eski Nice’ın güney ucu balıkçıların ve toptancıların marketlere ürünlerini sundukları yer olan Ponchettes bölgesidir. Nice’in günlük hayatının zenginliğini yansıtan geleneksel bir etkinliik olan renki çiçek pazarı her sabah (Pazartesi hariç) sokağı güzelleştirmekte; sabun, gıda ürünleri, baharat satan tezgahlar da pazarda yer almaktadır. Nice zeytinlerinden koyun peynirine, yerel mantarlardan taze balıklara kadar lezzetli Akdeniz mutfağının hazırlanmasında gerekli olan tüm malzemeleri sunar. Birkaç adım ötede, Raoul Dufy’nin sanat eserlerine adanmış bir müze olan Galerie des Ponchettes (Musée Dufy-Dufy Müzesi) bulunmaktadır. Bu müzede Dufy’nin büyüleyici tablolarının yer aldığı olağanüstü bir koleksiyon sergilenmektedir. Bölgedeki bir diğer dikkat çekici müze ise Adolf Mosa Müzesi’dir. Nice Cote d’Azur ve Provençal kırsalının muhteşem manzaralarının resmedildiği suluboya tablolarıyla ünlüdür. Bölgedeki bir başka önemli nokta Rue Droite üzerindeki Palais Lascaris’tir. 17. yüzyıla ait bu görkemli Barok saray Castellar Kontları’ndan Lascaris-Vintimille Ailesi’nin eviydi. Burada yapılan düzenli sergiler bölgenin sanatsal mirasını yansıtır. Eski Nice’taki bir diğer ilgi çekici nokta da Sardunya Kralı’nın eski sarayı olarak bilinen Palais des Rous Sardes’dir.

Promenade des Anglais Caddesi

Nice’in en sembolik caddesi olan Promenade des Anglais, bölgedeki plajlara çıkan bir yaya bölgesi olup sahil yolu palmiye ağaçlarıyla doludur. Başlangıçta sadece küçük bir patika olan Promenade des Anglais cadde buugün trafiğin yer altı tünellerine alınmasıyla burayı insanların dolaşması için ideal bir yer haline getirmiştir. Bulvar bisikletçiler ve patenciler için de popüler bir noktadır. Ziyaretçilere açık bir tarihi simgesel yapı olan Villa Maséna bir sanat müzesine ev sahipliği yapmakta olup klasik Fransız bahçeleriyle donanmış büyük bir parkla çevrilidir. Kordonda yer alan bir diğer istisnai yapı ise Ulusal Tarih Anıtı olarak bilinen Le Negresco olup birinci sınıf bir sanat koleksiyonuna sahip lüks bir beş yıldızlı oteldir.

Colline du Chateau (Şato Tepesi)

Nice kıyı şeridine nazır bir tepede yer alan Colline du Chateau bölgesi iki yüz bin yıl önce Yunanlıların yaşadığı ilk Nice bölgesi olup günümüzde arazi tamamen bir park olarak kullanılmaktadır. Bu pastoral mekan yeşillikler, gölgeli ağaçlar ve şelalelerden oluşan bir vahadır. Bu noktadan itibaren genel panoramik görüş Baie des Anges, Vielle Ville ve Nice limanını içerir. Parkın içindeki iki eski kilisenin kalıntılarının yanı sıra butik mağazalar ve restoranlar görülmeye değerdir. Şato Tepesi geceleri özel aydınlatma efektleri ile ışıklandırılır ve ziyaretçiler Nice Şehri’nden yürüyerek veya bir asansöre binerek tepeye varabilir. Bir diğer seçenek ise caddenin sonunda yeralan Küçük Turist Treni’ne binmek olacaktır. Tour Bellanda Bastion Saint-Lambert bölgesinde yer alıp devasa bir 16. Yüzyıl kulesi olarak görülmesi gereken mekanlar arasındadır. Kule Musée Naval’a (Deniz Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır.

Matisse Müzesi

Cimiez tepesinde konuşlanan Musée Matisse sanatseverler için bir cazibe merkezi olmakta ve İtalyan tarzı bahçelerle çevrili, tarihi bir Ceneviz villasında yer almaktadır. Koleksiyon Matisse’nin çalışmalarının kapsamlı ve çeşitli bir topluluğunu temsil etmekte, Vence’deki Şapel süslemelerine ait eskizlerin yanı sıra 68 resim, 236 desen çalışması, 218 çizim ve 56 heykel bulundurmaktadır. Koleksiyon Matisse’nin 1918 yılından 1954’e kadar yaşadığı Nice kentine ailesi tarafından bahşedilmiştir. Ayrıca müzede her yıl düzenlenen sergilerin yanı sıra sanat film gösterimleri ve konferanslar da yapılmaktadır.

Notr-Dame Manastırı

Matisse Müzesi’nin yakınlarında yer alan ve bahçelerle çevrili Notr-Dame Manastırı Cimiez’in şık bir meydanında, Cemenelum antik kalıntılarının hemen üstünde yer alır. Roma hamamı ve amfi tiyatrosuna ait ilginç kalıntılara da ev sahipliği yapan manastır başlangıçta 16. Yüzyılda Fransiskanlar tarafından ele geçirilmiştir. 1850 yılında Gotik modeller temel alınarak restore edilmiş ve günümüzdeki görüntüsüne kavuşturulmuştur. Dış kısımdaki meydan olağanüstü bir manzara sunan yapıda 1477 yılına ait mermerden bir haç yer almaktadır. Manastır ayrıca 13. ve 18. yüzyıllar arasında yaşayan Fransiskan keşişlerinin hayatlarını göz önüne seren bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Modern Sanat ve Çağdaş Sanat Müzesi

1990 yılında açılmıştır. Mimar Yves Bayard ve Henri Vidal tarafından tasarlanan şık bir binada yer almakta ve Carrara mermeriyle kaplı 4 adet kuleye sahiptir. Müzenin koleksiyonu yeni realist ve pop art, değişim hareketi ve minimalist akım eserlerinin dahil olduğu 1960’lardan 1970’lere kadar olan güzel sanatların bir kesitini temsil etmektedir. Yves Klein’in çalışmaları Nice’in nefes kesen manzarasına sahip teraslı bir odada sergilenir. Müzeyi ziyaret ettikten sonra yakınlardaki Place Garibaldi’ye kısa bir yürüyüş yapıp bir diğer ünlü Nice sakini olan özgürlükçü İtalyan savaşçı Garibaldi’nin heykelini görebilir.

Jardin Albert Parkı

Bu yemyeşil alan Phocéens ile Verdun Caddesi arasında yer alır. Park Place Maséna’ya kadar uzanmakta olup Yunan Güneş Tanrısı Apollo’nun heykelinin yer aldığı bir fıskiye sunmaktadır. JArdin Albert Tiyatrosu olarak bilinen çam ve palmiye ağaçlarının çevrelediği bir açık hava tiyatrosuna sahiptir. İlkbahar ve yaz aylarında bu açık hava mekan rock şenliklerine ve bir çok konsere ev sahipliği yapar. Nice’in başlıca alışveriş caddelerinden biri olan Médecin Caddesi bahçeye kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alır.

Chagall Müzesi

Özellikle Marc Chagall’ın hayranları bu müzeden memnun kalacaklardır. Müze Chagall’ın tablolarını, gravürlerini, taşbaskılarını, heykellerini, mozaiklerini ve vitray camlarını kapsamaktadır. Müzenin konser salonunda yer alan vitray camlı duvar Chagall’ın sanat anlayışını örneklendiren başlıca eserlerden biri olup burada İsa desenli duvar kâğıdı dokuması de yer alır. Müzede ayrıca diğer sanatçıların çalışmalarının sunulduğu geçici sergiler de düzenlenir.

Saint Nicolas Rus Ortodoks Kilisesi

1912 yılında Rus Çarı Nicolas tarafından yaptırılan kilise Rusya’nın dışında yer alan en güzel Ortodoks kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. Katedral birçok dekoratif simge, duvar resmi ve oyma ahşap işçiliğinin yanı sıra kabartmalı metalden zengin bir biçimde dekore edilmiş bir iç bölüme sahiptir. Katedral hala ibadet yeri olarak kullanılmakta olup ziyaretçilere belirli kurallar uygulanır. Erkekler üstü çıplak veya şortlu olarak kabul edilmezken, kadınlar için de mini etek ve şort yasağı söz konusu olup omuzların ve başın kapatılması tavsiye edilmektedir.

Güzel Sanatlar Müzesi

  1. ila 20. yüzyılları kapsayan bir sanat koleksiyonu sunan müzede 17. ve 18. yüzyıla ait Fransız tabloları ile 19. yüzyıl tablo ve heykelleri ilgi çekici noktalardır. Temsil edilen sanatçılar arasında Carpeaux ve Rodin’in sergilediği heykellerin ve Picasso’nun seramik eserlerinin yanı sıra Chéret, Degas, Fragonard, Carrière, Chagall, Braque, Monet yer almaktadır. Müze ayrıca Dufy resim koleksiyonunu ve Alexis ve Gustav Adolf Mossa sanat koleksiyonlarını da barındırmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here